Konflikt, który trwa w Ukrainie, naraża na niebezpieczeństwo miliony ludzi. Część z nich została zmuszona do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia za granicą. Polska jest państwem, które przyjęło największą ilość uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. IRC aktywnie działa w Polsce od lutego 2022 roku, aby zapewnić osobom, które uciekają przed przemocą, niezbędne wsparcie i ochronę. Chcemy, żeby uchodźcy wracali do swoich domów wtedy, kiedy będą czuli się tam bezpiecznie, a nie dlatego, że są do tego zmuszeni.

Co IRC robi w Polsce?

W Polsce wciąż znajduje sie około 1.5 miliona uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. 93 procent z nich to kobiety i dzieci. Aby zapewnić im jak najlepsze wsparcie, pracujemy w różnych miejscach Polski, samodzielnie oraz z miejscowymi partnerami, w ramach trzech programów:

  • Wsparcie w zaspokojeniu podstawowych potrzeb i osiągnięciu finansowej niezależności

Zapewniliśmy wsparcie finansowe rodzinom, które go potrzebowały. Dzięki tym środkom osoby, które dopiero przyjechały do Polski, mogły kupić niezbędne produkty: żywność, lekarstwa, odzież i inne. Udzieliliśmy także wsparcia na zimę ponad 900 rodzinom w potrzebie.

Wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) pomagaliśmy także osobom z Ukrainy w znalezieniu pracy w Polsce. Obecnie pracujemy nad rozwojem programów, które będą wspierać uchodźców i uchodźczynie na polskim rynku pracy przez pomoc prawną, kursy językowe i różnorodne szkolenia.

  • Bezpieczeństwo

Wspólnie z naszymi partnerami prowadzimy Bezpieczne Przestrzenie Nauki i Wsparcia (ang. Safe Healing and Learning Spaces) dla dzieci, które mieszkają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w Warszawie. Najmłodsi mogą tam otrzymać wsparcie psychospołeczne, bawić się i uczyć.  

Dzięki współpracy z naszym partnerem Migam, Głusi mogą korzystać z tłumaczeń Polskiego i Ukraińskiego tłumaczenia Języka Migowego online 24/7.

Wspieramy także osoby z doświadczeniem uchodźstwa w odnalezieniu się w polskiej codzienności, systemie oświaty, służbie zdrowia, świadczeniach. Wspólnie z polskimi organizacjami pozarządowymi zapewniamy pomoc prawną i dostęp do informacji, aby przybyszom łatwiej było zintegrować się z polskim społeczeństwem, a także wsparcie prawne dla małoletnich bez opieki, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy osób, które doświadczyły przemocy.

W partnerstwie z IRC polskie organizacje pomagają kobietom z Ukrainy, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć. Mogą one zostać w bezpiecznym ośrodku w Warszawie, gdzie otrzymują kompleksowe wsparcie.

• Edukacja

W partnerstwe z Teach for Poland, IRC zintegruje istniejący program nauczania z metodologią IRC o nazwie „Healing classroom”, a następnie przeprowadzi szkolenia dla 40 nauczycieli i nauczycielek z Polski i 12 z Ukrainy. Przeszkoleni pedagodzy będą pracować z uczniami i uczennicami z doświadczeniem uchodźstwa.

IRC wspiera także Fundację Rozwoju Dzieci w otwarciu dwóch bezpłatnych przedszkoli, które zapewnią opiekę 40 dzieciom z rodzin, które potrzebują wsparcia.

Solidarność i zdecydowana reakcja świata na kryzys spowodowany konfliktem w Ukrainie są bezprecedensowe i stanowią przykład, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na kryzysy humanitarne, które dzieją się na całym świecie. Ta odpowiedź i wsparcie muszą być stale podtrzymywane. Ludzie, którzy uciekają z Ukrainy, wciąż potrzebują naszej pomocy.

Alan Moseley, Dyrektor IRC Polska

Jak się z nami skontaktować?

Jeśli interesują Cię nasze działania i chcesz się z nami skontaktować, napisz na: [email protected].

Kontakt dla mediów: [email protected].